Akü Masrafından Güneş Enerjisiyle Kurtuldu

Kahramanmaraş'ta, engelli aracının aküsünü 4 ayda bir değiştirmek zorunda kalan kişi, çözümü güneş enerjisinde buldu.

Akü Masrafından Güneş Enerjisiyle Kurtuldu
12 Temmuz 2014 - 22:50
Elbistan ilçesinde yaşayan 35 yaşındaki Mehmet Bakça, engelli aracının 4 ayda bir aküsünü değiştirmek zorunda kalınca aracına güneş enerjisi paneli taktırdı.
 
Doğuştan engelli Bakça, akülü engelli arabasının şarjının bitmesi nedeniyle sık sık sorun yaşadığını, bu soruna çözüm bulabilmek için araştırma yaptığını söyledi. 
 
Bugüne kadar 2 engelli arabası değiştirdiğini anlatan Bakça, "5 yıldır akülü araç kullanıyorum. Akü yeterli gelmiyordu. 4 ayda bir akü değiştirmek zorunda kalıyordum. Arkadaşımın tavsiyesi üzerine araca güneş enerjisi paneli taktırdım. Aracın aküsü güneş enerjisiyle dolacak. Güneş enerjisi paneli hareket halinde de akünün şarj olmasını sağlıyor" dedi. 
 
Akü değiştirme maliyetinin 400 lira olduğunu, 300 liralık masrafla tasarruflu bir ulaşım aracına kavuştuğunu dile getiren Bakça, yenilenebilir enerjiyle hem masraftan kurtulduğunu hem de doğal imkanları kullanma adına örnek olmak istediğini sözlerine ekledi.
 
Araca güneş panellerini takan elektrik ustası Hasan Turgut ise engelli aracının sistemi ve güvenliğinin bozulmadığını, Bakça'nın artık elektrik derdi yaşamadan güneş enerjisiyle yoluna devam edeceğini kaydetti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum